• +38 (096) 124 59 36
  • ihor.shevchuk@shevchuk-lawyers.org.ua
Shevchuk Law Firm | Стягнення заборгованостей

Стягнення заборгованостей

Практика стягнення заборгованостей є дуже поширеною серед фізичних осіб. Існує декілька направлень, в яких я допомагаю своїм клієнтам повернути своє майно.

Першим напрямом є заборгованості, які виникають між фізичними особами. Одна особа (позикодавець) передає іншій особі (позичальникові) грошові кошти, або речі, а позичальник зобов’язується повернути таку ж саму кількість грошей, або речей того ж роду та якості.

Аналізуючи ст.1046 ЦКУ суть даних правовідносин є досить чітка та зрозуміла, втім на практиці, є ряд певних труднощів. Вступаючи у такі правовідносини, люди, як правило, перебувають у близьких, чи, принаймні, дружніх стосунках і часто не приділяють достатньої уваги юридичним формальностям, які б гарантували повну правову фіксацію цих правочинів. У подальшому, як кажуть, де починаються гроші, там закінчується дружба, й коли виникає конфліктна ситуація щодо повернення позиченого майна, часто позичальники вдаються до повного ігнорування, або відмови у виконанні взятих на себе зобов’язань, і ті упущені на початку юридичні формальності ускладнюють захист інтересів позикодавця.

Тому, я, як адвокат, у таких категоріях справ, вибудовую певний алгоритм дій, який дозволяє мені зрозуміти, чи взагалі можливе повернення майна за допомогою правових інструментів.

Для початку з’ясовується, чи існує можливість доведення факту існування позики і наскільки ці докази є належними та допустимими з точки зору законодавства. Як показує практика, громадяни полюбляють розписки замість повноцінних договорів позики. Втім, наявність розписки ще не гарантія того, що майно буде повернуто. Потрібно аналізувати наскільки грамотно виписана сама розписка, чи залучались треті особи у якості свідків, чи встановлює розписка, окрім факту здійснення правочину, об’єм майнових зобов’язань. Не рідко буває й так, що між родичами гроші в борг передаються взагалі за усними домовленостями.

Наступним кроком є формування доказової бази щодо об’єму заборгованості позичальника. Аналізуються усі можливі квитанції, чеки, рахунки, переписка тощо.

Якщо перші два кроки успішні, готується досудова претензія, я, як адвокат, провожу переговори із позичальником. Якщо домовитись не вдається, готується позов до суду про стягнення заборгованості та в подальшому супроводжується виконання судового рішення. У випадках, коли у позику передавались конкретні речі, подається позов про повернення майна із чужого незаконного володіння.

Другим напрямом є заборгованості які виникаються між фізичними та юридичними особами. Цей напрямок набагато ширший, оскільки під дану категорію справ підпадають і заборгованості банків перед вкладниками за депозитними та поточними рахунками, і передача у безоплатне користування юридичним особам майна, що належить фізичним особам і т.п. У таких випадках стратегія та план поведінки розробляється з урахуванням усіх деталей та особливостей справи.


Запис на попередній прийом